Prezentacija projekta Proizvodimo po principima bioekonomije

Učenice Osnovne škole Gradac, Lana Jelačić, Lucija Šutić, Lara Šutić i Luna Peko, u srijedu su, 24. ožujka 2021. godine s uspjehom prezentirale projekt Proizvodimo po principima bioekonomije na Smotri projekata iz GOO-a SDŽ-a Projekt građanin. Projekt je, ujedno, izabran i za predstavljanje na Državnoj smotri projekata iz GOO-a. Inače, ovaj projekt je usmjeren razvoju odgovornog ponašanja u vezi zaštite okoliša te poduzetničkih kompetencija. Ciljevi projekta su, između ostalih, poduzimanje inicijative, razvijanje kreativnosti učenika te razvijanje svijesti o vlastitim mogućnostima. Mentorice projekta su Branka Perić i Sanja Šutić.
Poticaj da se učenici zainteresiraju za problem zagađenja mora plastikom bila je vijest o pronalasku uginule gravidne ženke kita ulješture u čijoj je utrobi pronađeno 22 kg plastičnih vrećica i ostalih plastičnih predmeta i to u našem susjedstvu, na obali Sardinije. Također, poticaj je bila i odluka Europskog parlamenta kojom se za sve zemlje članice od 2021. godine uvodi zabrana korištenja nekih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, kao i činjenica da se tijekom pandemije koronavirusa ovaj problem još povećao. Tako je prošle godine više od milijardu i pol kirurških maski završilo u svjetskim oceanima, što predstavlja dodatnih 6200 tona otpada.
U okviru ovog projekta, učenici su odlučili napraviti biorazgradivu plastiku koristeći kukuruzni škrob, biljni glicerin, vodu i ocat te od nje izrađivati ukrasne figurice i magnete. Na taj način su pokazali da se u školskoj kuhinji sa sastojcima koji se mogu kupiti u svakoj trgovini može proizvesti plastika izrađena od biomase. Poruka naših učenika glasi da je na odraslima da slijede njihov primjer i da im ostave more u kojem će moći živjeti svi njegovi stanovnici, a mi u njemu uživati!

objavio: Koni Bulfon   datum: 26. 3. 2021.

« Ožujak 2024 »