Ekskurzija učenika sedmih i osmih razreda

Učenici OŠ Gradac dane pred proljetne praznike proveli su na ekskurziji po Slavoniji. Koliko im je lijepo i zanimljivo bilo pročitajte u članku koji je napisao učenik sedmog razreda Nikola Prce. Klikom na više pročitajte Nikolinu priču.

1. dan

U rano jutro, puni euforije, u 6.30 zaputili smo se još nenaspavani prema Zagrebu. U autobusu je vladala fantastična atmosfera s mnogo smijeha i pjesme. U Zagreb smo stigli uz kraća zaustavljanja na auto-putu. Ručali smo i krenuli u obilazak grada. Metropola se svima dojmila, te smo posjetili  Trg bana Josipa Jelačića, Trg sv. Marka, Kaptol, Kamena vrata... Nakon zanimljivog razgledavanja i obilaska grada uz stručnu pratnju vodiča smjestili smo se u hotel Porin te smo nakon večere otišli  u jedno od najluksuznijih kina u Hrvatskoj Cine-Star u Arena Centru na film "Krijumčari".

2.dan

Nakon doručka,  pozdravili smo Zagreb, odjavili se iz hotela i krenuli na naše sljedeće odredište: Osijek. Osijek je grad u istočnoj Hrvatskoj. Najveći je grad u Slavoniji, četvrti po veličini grad u Hrvatskoj. U razgledu grada posjetili smo Baroknu jezgru, središnji gradski trg, Katedralu sv. Petra i Pavla. Nakon ručka, uslijedilo je (meni osobno) najljepši park: Park prirode Kopački rit. Kopački rit je jedna od najvećih fluvijalno-močvarnih nizina u Europi. Ovo područje tijekom godine značajno mijenja svoj izgled, ovisno o intenzitetu plavljenja, pretežno iz Dunava, te mnogo manje iz Drave. Razgledali smo park, botanički rezervat jedan od najočuvanijih močvarnih područja u Europi. Fotoaparatom smo zabilježili mnoge ptice, biljke i ostale životinje. Glavni čimbenik raznolikosti vegetacije u Kopačkom Ritu je mikroreljef. S jedne strane tu su različiti tipovi šuma, a s druge vodena i močvarna vegetacija.  Uneseno je čak 9 vrsta riba, dok su ostalih 35 autohtone vrste.

Poslije Kopačkog rita, smjestili smo se u Bizovačke toplice u Bizovcu. To je izvor nekadašnjeg Panonskog mora.  Hotel je, na naše oduševljenje, bio prevelik. U Bizovcu, u bogatoj hrvatskoj ravnici, u pitomom mjestu okruženom poljima žita, suncokreta i kukuruza izvire to davno nestalo Panonsko more. Veliku većinu vremena u hotelu smo provodili u bazenu i u jacuzziu uz animaciju.

Nakon večere neki su ponovno otišli na bazene a neki u sobe na privatne zabave :) .

3.dan

Nakon doručka, uputili smo se u Vukovar, grad heroj. Vukovar je grad i najveća hrvatska riječna luka na Dunavu, u hrvatskom dijelu Srijema. Uz pratnju stručnog vodiča razgledali smo staru gradsku jezgru, muzej-bolnica,  Trpinjsku cestu-groblje tenkova. Svima je bilo zanimljivo slušati što se sve događalo tijekom rata, ne samo u bolnici, koja je bila pretrpana ranjenima i bolesnima, već i u cijelom Vukovaru. Posjetili smo Spomen dom Ovčara. U mračnom prostoru na zidovima smještene su slike svih 200 žrtava. Svakih 30 sekundi one se poput zvijezda pale i gase. U podu su zacementirane čahure metaka.

Zaputili smo se prema Vinkovcima. Grad Vinkovci nalazi se na krajnjem sjeveroistoku Hrvatske, smješten uz rijeku Bosut. Razgledali smo grad i baroknu jezgru. Nakon razgleda vratili smo se u hotel na večeru i na večernju animaciju te svima omiljeno noćno kupanje :) .

4.dan

Poslije doručka u 7.30 zaputili smo se prema Đakovu. Grad Đakovo nalazi se u srcu Slavonije na istoku Hrvatske. Središte Đakova je Strossmayerov trg, omeđen katedralom, kurijama, korzom, biskupskim dvorom i sjemeništem. Najistaknutiji spomenik grada je Đakovačka katedrala, posvećena sv. Petru, građena je od 1866.-1882. godine, a za njeno podizanje je najzaslužniji biskup Josip Juraj Strossmayer. Prema riječima Pape Ivana XXIII. đakovačka je katedrala najljepša crkva između Venecije i Carigrada. U Đakovu smo obišli središnji gradski trg, Korzo, katedralu, Državnu ergelu Lipicanaca. Ergela u Đakovu osnovana je davne 1506. godine, što je svrstava među najstarije ergele u Europi i govori o dugoj tradiciji uzgoja konja na tom području. Konji su nas oduševili svojim ljepotom i razigranosti.

Ručali smo na seoskom obiteljskom gospodarstvu okruženom različitim životinjama i prekrasnim zelenim ravnicama. Tamo smo se odmorili od gradske vreve na seoskom svježem zraku. Vratili smo se u Bizovac na večeru i posljednju noć u hotelu.

5.dan

Nakon buđenja u 6.30 i doručka odjavili smo se iz hotela te krenuli prema Zagrebu. Nije bilo pjesme i veselja u autobusu jer smo svi odmarali i spavali (protekla noć je bila burna) :) . U Zagrebu smo posjetili ZOO Maksimir, tamo smo i ručali. Životinje su se probudile iz zimskog sna. Prelijepi park obasjan je suncem i zelenilom. U Zaprešiću smo posjetili dvorac Lužnica. Dvorac Lužnica je najvjerojatnije građen sredinom 18. stoljeća u stilu kasnog baroka. Najstariji pisani dokument o dvorcu potječe iz 1761. godine. Raznim programima progovara o veličini Božjih djela, o Božjoj brizi za čovjeka, o smislu života i, danas toliko zanemarenim, pravim vrednotama. Dvorac i Duhovni centar nalaze se u 8 ha velikom engleskom perivoju s jezerom, šumarcima, šetnicama (2,5 km) koje pružaju mogućnost šetnje i razgovora. Zbog nježne ljubavi sestara milosrdnica prema Majci Božjoj, dvorac Lužnica je 1928. godine dobio naziv „Marijin dvor“ te će pod tim nazivom djelovati i kao duhovno-obrazovni centar.

U Gradac smo se vratili oko 22.30 uz kraća zaustavljanja na autocesti, umorni i nenaspavani.

Nikola Prce 7. razred

objavio: Ela Veža   datum: 13. 4. 2012.