Obilježili smo Svjetski dan okoliša

Projekt DOBAR DAN za biokugle koji je naša škola provodila u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Makarska  i Općinom Gradac uspješno je okončan u četvrtak, 4. lipnja u gračkom portu. Ujedno je na taj način obilježen i Svjetski dan zaštite okoliša.

Nažalost, situacija s pandemijom COVIDA-19 onemogućila je naše učenike da sami izrade biokugle kako je projektnim planom bilo predviđeno pa su umjesto njih biokugle izradili djelatnici i volonteri GDCK Makarska.

Miroslav Dudaš iz GDCK Makarska u uvodnom predavanju je učenicima objasnio da se kugle izrađuju od gline kojoj se dodaje EM1 tekućina (efektivni mikroogranizmi u tekućini) i bokashi (fermentirani efektivni mirkoogranizmi u mrvicama). Nakon što glina odstoji dva do tri sata u tekućini, vadi se i miješa s bokashijem te se oblikuje u kuglice veličine teniske loptice. Svaka biokugla pokriva jedan metar četvorni podmorja te djeluje tako da mikroorganizimi razgrađuju teške metale, mulj, otpadne vode, bakterije, a pri tom stvaraju vodu i kisik. Na taj način se obnavlja bioraznolikost podmorja.

Puna učinkovitost djelovanja biokugli očekuju se nakon treće godine. Unatoč velikom jugu, u podmorje je zaronio otac našeg učenika Jakov Korljan kako bi snimio postojeće stanje podmorja. Snimanje će se ponoviti i na taj način pratiti promjene koje će se odvijati.

Naši učenici, zajedno s volonterima GDCK i načelnikom Općine Gradac Matko Burić bacili su u more 900 biokugli. Osim učenika, ovaj događaj su podržali i brojni roditelji kojima na tome najljepše zahvaljujemo. Inače, važnost ove akcije pobudila je interes šire javnosti pa je medijski popraćena od strane više portala i novinskih kuća te HRT-a.  Novinari su razgovarali i s našim sedmašicama Lanom, Lucijom, Larom i Lunom.

Njihova poruka odraslima je da slijede ovaj primjer i da im „ostave more u kojem će moći živjeti svi njegovi stanovnici, a mi u njemu uživati!“.

Video zapis možete pogledati pod opširnije.

Priloženi dokumenti:
VID-20200605-WA0016.mp4 (13.30 MB)

objavio: Koni Bulfon   datum: 5. 6. 2020.

« Ožujak 2024 »