DABAR, SUDOKU I JOŠ MALO KLOKANA

Naša škola i ove je godine sudjelovala na natjecanju Dabar – međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja. Među 36 491 učenika koji su se u Hrvatskoj uključili u natjecanje, šest natjecatelja iz PŠ Brist, 3. razreda Gradac i 4. razreda Gradac predstavljali su našu školu. Čestitamo svim našim učenicima i njihovim mentorima na sudjelovanju i ostvarenim rezultatima. Svi natjecatelji ostvarili su digitalne značke i diplome. Posebna pohvala našim učenicima Ivanu Rastočiću i Niki Knežević iz 4. razreda koji su se plasirali u 10 % najuspješnijih učenika na rang listi cijele Hrvatske. Među 7 235 natjecatelja u kategoriji MiliDabar 3. i 4. razreda, Ivano i Nika  su ostvarili visoko 10. i 17. mjesto u Hrvatskoj te su ostvarili diplomu i značku za izniman uspjeh na natjecanju. Bravo naši Dabrovci!

Ovaj mjesec održano je i Sudoku natjecanje na splitskom FESB-u. Naš prošlogodišnji najuspješniji Sudoku natjecatelj, učenik 3. razreda Branko Mateljak, ove je godine bio jedini predstavnik naše škole, a natjecao se u kategoriji Mali bistrići (1. – 4. razred). Čestitamo Branku na sudjelovanju i zapaženom rezultatu.

Natjecanja Dabar i Sudoku, kao i nedavno provedeno natjecanje Matematički klokan, isprepliću igru i učenje, a kroz njih utječu na logičko zaključivanje, apstraktno mišljenje i sveukupni razvoj intelektualnih sposobnosti. „Bitan je svaki učenik koji je sudjelovao na natjecanju i svaka minuta koju su utrošili na logičko razmišljanje“ poručuju organizatori ovogodišnjeg natjecanja Dabar. Zato ovom prilikom, čestitamo i svim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju Klokan, a bilo ih je 16 (2. - 4. razred) iz matične i područnih škola, njihovim učiteljicama  i koordinatorici natjecanja za našu školu, nastavnici Ivoni.
Pogledajte fotografije i "opširnije"

Učiteljica Ranka Radoš

Natjecanje Dabar je osmišljeno kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno besplatno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja uključujući i one iz Hrvatske. Putem ovog  natjecanja računalo postaje izvor zanimljivih logičkih zadataka, a ne samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova.

Organizatori natjecanja za Hrvatsku su udruga "Suradnici u učenju", Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNET-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Sudoku je jedna od najpopularnijih igara temeljena na logici i logičkom smještaju brojeva. Natjecanje je u organizaciji Hrvatske Mense  i Enigmatskog kluba 'Božidar Vranicki' u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje.

objavio: Antonio Porobija   datum: 28. 11. 2020.

« Ožujak 2024 »