"MORSKI DAR OD SRCA" UČENIKA 4. RAZREDA

Na nagradnom eko-natječaju „Od starog novo, za dar od srca“ koji je pokrenuo Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a na koji je svoje radove prijavilo preko 400 osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske, učenici 4. razreda naše škole osvojili su prvo mjesto u kategoriji nižih razreda.

Natječajem se željelo potaknuti djecu i mlade da na zabavan i zanimljiv način, kroz izradu darova za božićne i novogodišnje blagdane prema načelima ponovne uporabe, otkriju vrijednosti starih i odbačenih stvari te ih višekratno koriste i tako utječu na smanjenje otpada.

Rad „Morski dar od srca“ u kojem su naši učenici upotrijebili odbačene staklene predmete za izradu poklona kojima su za blagdane razveselili svoje najbliže, inspiriran je jednom od najvećih ljepota Općine Gradac, a to su njene prekrasne plaže. Upravo na njima pronađen je glavni dio materijala za ovaj projekt, staklo koje su ljudi nemarno odbacili, naše more obradilo, a učenici sakupili i ponovno upotrijebili.  Naši učenici istakli su se kreativnošću i angažmanom te je njihov rad, nastao uz vodstvo učiteljice Ranke Radoš, proglašen najuspješnijim i bit će nagrađen atraktivnim nagradama.

Pod "opširnije" možete pročitati više i na sljedećim poveznicama pogledati slike i kratki video.

„Svima u Fondu, koji smo pratili prijave na natječaj, je iznimno drago da je pokrenuo veliko zanimanje za temu“, rekla je voditeljica projekta Sunčana Matić iz Fonda. Zadatak nas kao društva u cjelini je poticati održivu i zdravu zajednicu koja se odgovorno odnosi prema okolišu u kojem obitava. Sustav gospodarenja otpadom ima ulogu poticanja i usvajanja boljih navika – da se što manje otpada proizvodi, što manje odlaže na odlagališta, da se stvari ponovno koriste te otpad pravilno razvrstava, čime se priprema za recikliranje ili ostale načine prerade.

Odgovoran odnos prema okolišu upravo je jedan od ciljeva razrednog eko projekta 4. razreda „Dajem pet za zeleni svijet“ u kojem su se učenici odlučili za niz malih eko koraka u koje bi bio uključen što veći broj djece. Izrada „Morskog dara od srca“ jedan je od takvih koraka. Mali je to korak, ali važan za naše učenike, našu Općinu Gradac, ali i širu zajednicu jer kako kažu iz Fonda „Za održiv sustav gospodarenja otpadom potrebni smo svi.“

Ranka Radoš

objavio: Antonio Porobija   datum: 13. 1. 2021.