"Ormar piše srcem"

Javnost je upoznata s projektom u kojem Općina Gradac s gradovima Ploče i Vrgorac, gradi montažnu kuću za jednu obitelj na potresom pogođenom području Banovine i Pounja. No, malo ljudi zna da su se u taj projekt uključili vrijedni učenici iz Područne škole Drvenik – OŠ Gradac, od petog do osmog razreda, sa svojim nastavnicima, predstavnicima Turističke zajednice Gradac i drugim ljudima dobre volje koji su donirali stari namještaj.     Učenici iz Drvenika, naime, recikliraju i obnavljaju stari namještaj, drveni ormar, stolice, ogledala i dr., kako bi opremili jednu sobu za potrebite. I tako već danima neumorni Marino Delić, Antonjeta Stojanović, Lara Skender, Iva Matutinović, Leonarda Slako, Filip Uranović, Marko Kostanić, Lari Slako, Katija Grubiša, Nika Manjgo, Kristijan Andrić, Karlo Delić, Sunčica Kostanić, Ante Kostanić, uz prof. likovnog Ivanu Glibota Pandžić i prof. Hrvatskog jezika Marinu Longin, te Boženu Delaš iz TZ Gradac-ured Zaostrog, čiste stari namještaj, miješaju boje, uređuju buduću sobu za potrebite. Zahtijeva to trud, vrijeme i odricanje, ali drveničkim osnovcima ništa nije teško. „Osjećam se ponosno, jer ću svojim radom pomoći nekome tko je ostao bez kuće“, kaže Lara Skender. „Ovim namještajem želimo razveseliti neku obitelj“, dodala je Leonarda Slako. „Bilo mi je zanimljivo i uživala sam radeći na ormaru“, istaknula je Iva Matutinović, dok je Antonjeta Stojanović naglasila: „Drago mi je što sudjelujem u ovom projektu i da mogu nekome pomoći“.

9.„Nemili događaji pokrenuli su mnogo i mnoge. Želja nam je potaknuti djecu da budu aktivni sudionici, da poklone svoje vrijeme, energiju, da uče nove vještine. Pred nama su budući odrasli ljudi .Želimo da odrastu u samosvjesne i odgovorne osobe, da osvijeste  da mogu doprinositi i zajednici. I to sada.  Ne treba čekati neko vrijeme, neku dob…Volontiranje je prilika da dijete od malena usvaja osjećaj za solidarnost, za pravednost, zdravo i humano društvo, zajednicu, timski rad, zaštitu okoliša, da integrira stečena znanja, da dijeli s potrebitima, da jača svoje kompetencije.. Stari drveni ormar, ogledalo, stolica…u vrijednim rukama učenika pretvaraju se u svježe, vedro, šareno “platno”. Brušenje, kitanje drva, recikliranje, bojanje podloge, bojanje detalja, kistovi, paleta crvena, žuta, plava, puno veselja i želje, entuzijazma, i  eto prekrasan dar (ne)poznatoj djeci da im koristi i uveseli dane“, rekla je Božena Delaš, istaknuvši kako je „sve bilo za 5, jer je u igri bilo 5P! Potpora, prisutnost, pohvala, podrška, pažnja“. „Nije to veliko djelo, ali je djelo s puno pažnje, sudjelovali su mali veliki ljudi, i sigurno su pomakli svoje granice“, zaključila je.

Da je projekt oslikavanja ormara bio jako zabavan i edukativan zadatak za učenike, potvrdila je prof. likovnog Ivana Glibota Pandžić, koja je dodala: „Neki učenici su se po prvi puta suočili sa renoviranjem nekog starog komada namještaja, stoga su naučili kako i na koji način to ubuduće mogu raditi. Učenici su uistinu sa veseljem i entuzijazmom pristupili ovom projektu – napravili su nešto korisno te pri tom naučili mnogo novih vještina. Slično je razmišljanja i prof. Hrvatskog jezika Marina Longin: „Vrlo smo rado pristali na realizaciju projekta, jer naši učenici inače često rade na humanitarnim akcijama. Bavimo se kreativnim radom, reciklažom i za potrebe naše učeničke zadruge, a u ovom projektu smo iskoristili dosadašnje iskustvo i koristan rad za one koji su doživjeli teški potres. Učenici su pokazali veliki trud, radili su srcem, izabrali su životne motivirajuće poruke koje će napisati na unutarnjim stranicama ormara. Cilj poruka je ljude motivirati i dati im nadu u bolju budućnost, vratiti osmjeh na lice. Ne možeš promijeniti ono što se dogodilo, ali možeš ono što će se dogoditi. Dozvolite vašem osmjehu da mijenja svijet, ali ne dozvolite da svijet mijenja vaš osmjeh!“.

objavio: Koni Bulfon   datum: 2. 3. 2021.