DALMATINSKI SUVENIR

Drugu godinu zaredom UZ Škatula izabrana je na Javnom pozivu Centra izvrsnosti SDŽ za sufinanciranje programa školskih zadruga. Projekt “Dalmatinski suvenir” dio je aktivnosti programa CI SDŽ kojem je cilj poticanje i razvijanje kreativnosti, inicijative i poduzetništva kod potencijalno darovite djece i mladih. Projekt se odvijao u matičnim školama u okviru postojećih učeničkih zadruga, a cilj mu je omogućiti djeci i mladima koji pokazuju interes i darovitost u području poduzetništva, razvoj poduzetničkih kompetencija kroz iskustvo izrade cjelovitog proizvoda, od ideje, preko izrade i proizvodnje, do marketinga i prodaje. Proizvodi učeničkih zadruga bit će korišteni u svrhu promidžbe SDŽ i svih njezinih sastavnica pri službenim susretima, posjetima, Erasmus projektima, konferencijama i slično.
Ove godine povjerenstvo CI je među širokom ponudom naših proizvoda odabralo sapune, maslinovo ulje, pregače i magnete. Sapuni se proizvode hladnim postupkom od ulja prerađenog od maslina iz školskog vrta uz dodatak kokosovog ulja i eteričnog ulja lavande te limuna. Magneti od maslinovog drva oslikani su motivima psa  dalmatinca. Nakon što naši učenici na svojoj sekciji krojenja i šivanja izradili unikatne pregače, članovi veziljske sekcije na na svakoj su izvezli izraz ‘’spiza’’te tako ovom proizvodu dali dalmatinski “štih”.
Priča o proizvodnji prirodne kozmetike počinje u školskom masliniku gdje imamo petnaest stabala koje uzgajamo na ekološki prihvatljiv način. O njima brinu naši učenici, a u jesen sudjeluju u berbi maslina. Ulje koje dobijemo koristimo u školskoj kuhinji kao sastojak, odnosno dodatak raznim jelima, kao i za izradu prirodne kozmetike. Od maslinovog ulja izrađujemo sapune, marcerate, meleme i kreme za piling.
Želimo naglasiti da smo se u proizvodnji vodili ekološkim principima, kao i u pakiranju proizvoda.

Projekt će se nastaviti razvijati u suradnji s Općinom Gradac i Turističkom zajednicom.
Zahvaljujemo svim učenicima i voditeljima koji su svojim trudom omogućili sudjelovanje u ovom projektu.

Forografije

objavio: Koni Bulfon   datum: 28. 5. 2021.