Naše putovanje u Zagreb

Četvrtak, 7. svibnja u jutarnjim satima krenuli smo na dvodnevnu terensku nastavu u Zagreb.  U Zaostrogu su nam se pridružili Iva i Marin, a u Drveniku Luna, Tina i Ena .  Nismo mogli vjerovati da je konačno došao i taj dugo očekivani dan. Uz pjesmu, smijeh i šale brzo je došlo odmorište Krka. Okrijepili smo se, odmorili i zasladili.  Iako smo se do sada već poznavali, svaki trenutak smo koristili da se bolje upoznamo.

Putovanje se nastavilo prema Gospiću i malom mjestu Smiljan, rodnom mjestu našega znanstvenika i inovatora svjetskog glasa Nikole Tesle. Saznali smo kakvim je životom živio i gdje je sve bio Nikola Tesla od rođenja do smrti u New Yorku u siječnju 1943. godine. U multimedijalnoj dvorani pogledali smo kratki dokumentarni film o Tesli. Iako nam neki izrazi vezani za izume samog Tesle nisu bili baš u potpunosti jasni, pažljivo smo slušali izlaganja vodiča i sudjelovali u prezentaciji pokusa.

Nakon Smiljana posjetili smo i naš najstariji i najveći nacionalni park Plitvička jezera.  Plitvička jezera se sastoje od šesnaest jezera podijeljenih na Gornja i  Donja jezera.  Uz pratnju stručnog vodiča nacionalnog parka prošetali smo se obalom Donjih jezera, fotografirali se ispod Velikog slapa, vozili se brodom koji spaja obale jezera, divili se flori i fauni, upoznali kulturnu baštinu tog kraja Republike Hrvatske.

U večernjim satima stigli smo u Zagreb, glavni grad naše domovine.  Iako umorni, nastavili smo naše druženje do kasno u noć.  Ujutro nakon doručka krenula je naša pustolovina zvana Zagreb. Tehnički muzej je muzej znanosti i tehnike. U muzeju smo se ponovo susreli s Nikolom Teslom, divili smo se prometnim sredstvima iz prošlosti. Zanimali su nas i modeli najpoznatijih svemirskih letjelica, a i sam Planetarij.

Uz pomoć našeg vodiča tete Helene vratili smo se u prošlost grada Zagreba.  Poutovali smo Kaptolom i Gradecom, prolazili Krvavim mostom, upoznali povijest Kamenitih vrata, posjetili Zagrebačku katedralu, fotografirali se ispred zatvorene crkve svetog Marka na Gornjem gradu, divili se šestinskoj nošnji, odbrojavali sekunde do pucnja Gričkog topa, prisjetili se legende o Mandi i Manduševcu, fotografirali se u podnožju kipa banu Josipu Jelačiću.  Poslijepodne je bilo posvećeno posjetu Maksimirskom parku i Zoološkom vrtu. Poseban je doživljaj uživo vidjeti životinje koje si do sada gledao samo na televiziji ili enciklopediji.

I na kraju, prije samog povratka u Dalmaciju posjetili smo i Arena centar. Okrijepili se kako učiteljice kažu nezdravom hranom, potrošili zadnje kune koje smo ponijeli i krenuli doma.

Iza nas su ostala dva nezaboravna dana zajedničkog života, dva dana u kojima smo mogli ostvariti svoj san. I zato najprije hvala našim roditeljima, hvala učiteljicama, teti Antoneli i vozaču Borisu. Hvala svima koji su pridonijeli da nam ova dva dana terenske nastave ostanu u lijepom sjećanju.

Do nekog novog putovanja, pozdravljaju vas

četvrtaši

objavio: Koni Bulfon   datum: 13. 5. 2015.

« Ožujak 2024 »