dm dodijelio green city nagrade

Opet smo među najboljima u doprinosu zaštiti okoliša i akciji skupljanja starog papira, ali ovaj put nećemo se sami hvaliti, pa prenosimo u cijelosti tekst rogotinskog portala pod nazivom
"OSNOVCI IZ GRADCA I ZAOSTROGA POKORILI HRVATSKU U PRIKUPLJANJU PAPIRA"
(za članak i linkove kliknite opširnije)

Učenici Osnovne škole Gradac, u konkurenciji matičnih škola koje pohađa između 120 i 200 učenika, te polaznici gračke Područne škole iz Zaostroga u svojoj konkurenciji, pobjednici su državnoga natjecanja u prikupljanju staroga papira, koje je, pod nazivom Zeleni korak, u hrvatskim osnovnim školama organizirala tvrtka DM.

Natjecanje je trajalo 15 dana, a mali Gračani prikupili su 8166 kilograma papira. To im je bilo dovoljno za prvo mjesto i nagradu od pet tisuća kuna. Uz taj iznos, dobit će i 400 kuna po toni prikupljenoga papira i mikroskop za kvalitetniji rad u školi.

Grački osnovci tako su nastavili uspješnu tradiciju u ovoj vrsti natjecanja, jer su nekoliko puta bili najbolji na županijskom i jednom na državnom nivou.

Osim brojnih novčanih nagrada, izleta, informatičke opreme i drugih priznanja, kojima su podigli ugled vlastite škole, posebno ih vesele pomaci na ekološkoj edukaciji njihovih sumještana, koji, poučeni primjerom najmlađih, sve više čuvaju okoliš.

Nagradu je u Zagrebu primila ravnateljica škole Koni Bulfon, koja u organizaciji prikupljanja staroga papira ima dugogodišnje iskustvo, kao ravnateljica i kao učiteljica.

Područnu školu u Zaostrogu pohađa troje učenika: Iva Matutinović, Marin Grgurinović i Ante Toni Cvitanović. Oni su, sa svojom učiteljicom Silvijom Krmić, prikupili 2384 kilograma staroga papira i, također, osvojili prvo mjesto.

I njima je pripalo pet tisuća kuna za prvu nagradu, 400 kuna po toni papira i mikroskop. Mali Zaostrožani tako su ponovili lanjski uspjeh, kada su, s prikupljenih 2160 kilograma papira, pobijedili konkurenciju i osvojili pametnu ploču i reciklažno dvorište, koje su ove godine koristili za skladištenje papira.

Papir su prikupljali po kućama i kafićima u Zaostrogu i u Kominu, odakle im je učiteljica. U školi postižu jako dobre uspjehe, a nađu vremena i za druge hvale vrijedne aktivnosti.

Tako Iva, Marin i Ante Toni razvijaju čvrste odnose sa članovima pločanske udruge Radost, koja okuplja djecu s poteškoćama u razvoju, te im pomažu u prikupljanju čepova. Na njih je ponosna i njihova učiteljica.

„Drago mi je da su djeca akciju prikupljanja papira shvatila ozbiljno, pa nam niti jedan karton nije promakao. Veseli me i pozitivan utjecaj na ljude, koji su nam donosili novine i stare knjige u školu.

Ove nagrade nam omogućuju da za nastavu osiguramo pomagala koja bismo inače teško nabavili, a djeca se odmalena uče o važnosti očuvanja okoliša“, rekla je učiteljica Krmić i najavila ponavljanje ovoga uspjeha i iduće  godine.
Linkovi:
Portal rogotin
večernji list

objavio: Antonio Porobija   datum: 23. 6. 2015.

« Ožujak 2024 »