Projekt Pravila naša predstavljen na smotri projekata iz građanskog odgoja

U četvrtak, 10.ožujka 2016. godine učenice 7. razreda naše škole Lucija Jerkić,  Ana Korljan, Marija Miošić i Ernita Šutić su na Smotri projekata iz GOO-a  SDŽ-a prezentirale projekt Pravila naša. Projekt je ocijenjen vrlo uspješnim. Ciljevi projekta bili su razvijanje nenasilne komunikacije i tolerancije u razredu, odnosno poštivanje i uvažavanje različitosti, razvijanje kreativnosti učenika, povećanje samopoštovanja i samopouzdanja, razvijanje svijesti o vlastitim mogućnostima te poboljšanje emocionalnog statusa učenika.

Poticaj za projekt bili su rezultati ankete provedene među učenicima i učiteljima OŠ Gradac u sklopu UNICEF-ovog projekta Za poticajno i sigurno okruženje u školama koji su pokazali da je, između ostalog, 21% učenika izjavilo da trpi vršnjačko zlostavljanje te da su nasilnici najčešće iz istog razreda, a 28% učenika je izjavilo da nasilje samo promatra i ništa ne čini. Što se tiče oblika nasilja, prevladavaju prijetnje, isključivanje iz kruga prijatelja, nazivanje pogrdnim imenima i širenje lažnih glasina. Čak 61% učitelja je izjavilo da se, kada je u pitanju nasilje u školi, osjeća bespomoćno i zbunjeno. Plan djelovanja sadržavao je brojne projektne aktivnosti. Između ostalih, to je bilo osmišljavanje slogana projekta, osmišljavanje teksta pogodnog za uglazbljivanje, uglazbljivanje teksta uz pomoć jedanaestogodišnje djevojčice, snimanje CD-a s melodijom himne, vokalna i instrumentalna interpretacija (uz pomoć udaraljki) himne, osmišljavanje skečeva sa situacijama u razredu koje se odnose na pravila, izvođenje skečeva sa situacijama u razredu koje se odnose na pravila pri čemu je naglasak stavljen na problemnu situaciju i njezino moguće rješenje, prezentacija projekta u obliku movie makera, osmišljavanje i uvježbavanje igrokaza Šala je kad se smijemo svi… Vremenom su u projekt uključeni i učenici nižih razreda.

Mentorice projekta su Ranka Radoš i Branka Perić.

objavio: Koni Bulfon   datum: 15. 3. 2016.