Projekt Pravila naša na Državnoj smotri

Četiri predstavnice učenika sedmog razreda OŠ Gradac vratile su se u subotu, 21.svibnja iz Zagreba gdje su s uspjehom predstavile svoj projekt Pravila naša na Državnoj smotri: Projekt građanin iz područja građanskog odgoja i obrazovanja, a u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje. Mentorice projekta su učiteljica Ranka Radoš i psihologinja Branka Perić.

S radom na ovom projektu učenici su započeli prije četiri godine te postepeno u njega uključili i druge učenike škole. Ciljevi projekta bili su razvijanje nenasilne komunikacije i tolerancije u razredu, odnosno poštivanje i uvažavanje različitosti, razvijanje kreativnosti učenika, povećanje samopoštovanja i samopouzdanja, razvijanje svijesti o vlastitim mogućnostima te poboljšanje emocionalnog statusa učenika.

Poticaj za projekt bili su rezultati ankete provedene među učenicima i učiteljima OŠ Gradac u sklopu UNICEF-ovog projekta Za poticajno i sigurno okruženje u školama koji su pokazali da je, između ostalog, 21% učenika izjavilo da trpi vršnjačko zlostavljanje te da su nasilnici najčešće iz istog razreda, a 28% učenika je izjavilo da nasilje samo promatra i ništa ne čini. Što se tiče oblika nasilja, prevladavaju prijetnje, isključivanje iz kruga prijatelja, nazivanje pogrdnim imenima i širenje lažnih glasina. Čak 61% učitelja je izjavilo da se, kada je u pitanju nasilje u školi, osjeća bespomoćno i zbunjeno.

U sklopu projekta učenici su osmislili slogan razreda koji je glasio: Šala je kad se smijemo svi, a ne samo ja ili samo ti. On se odnosio na pravilo razreda koje se najčešće ne poštuje i trebao je pokazati da se u razredu želi njegovati vedar duh, međutim da nije dobro šaliti se na račun drugoga i to šalama koje se njemu ne sviđaju i koje ga nekada i vrijeđaju. Razredna pravila i slogan su postali osnova za tekst razredne himne. Uz pomoć jedanaestogodišnje djevojčice uglazbljen je tekst te snimljen CD s melodijom himne. Također je uvježbana vokalna i instrumentalna interpretacija (udaraljke) himne. Na dramskoj sekciji učenici su osmislili i uvježbavali skečeve sa situacijama u razredu koje se odnose na pravila koja se najčešće krše. Pri tome je naglasak stavljen na problemnu situaciju i njezino moguće rješenje. Prilikom evaluacije projekta, učenici su istaknuli da su kroz projekt naučili da se problemi ne rješavaju nasiljem te da nitko nije savršen, ali svatko može ispraviti svoju grešku.

Učenice koje su predstavile projekt izrazile su zadovoljstvo iskustvom koje im je ono donijelo. Ernita Šutić nam je rekla da joj je izlaganje projekta kojeg su provodili dugi niz godina bilo jedno od najljepših iskustava u životu. „Svaki trud se isplati.“, zaključila je. Lucija Jerkić je dodala da je iskustvo koje su otprije stekle u prezentaciji ovakvih projekata bilo vrlo korisno: „Prezentirale smo ga s osmijehom na licu i znanjem stečenim otprije.“ Ana Korljan je naglasila da pri provođenju projekta nisu samo učili, nego se i dobro zabavljali: „Osim toga, shvatili smo da se nasilje ne događa samo u našem razredu, nego i drugdje. Projekt nam je pomogao pri rješavanju problema i ojačao samopouzdanje. Voljela bih nastaviti ovaj projekt.“ Marija Miošić je dodala da je poziv na Državnu smotru bila prigoda i da prošetaju našim glavnim gradom, a kao posebnu zanimljivost navela je posjet Muzeju iluzija.

Priloženi dokumenti:
GO.jpg (38.60 KB)
GO(1).jpg (27.63 KB)
GO_(2).jpg (49.65 KB)
GO_(3).jpg (59.50 KB)

objavio: Koni Bulfon   datum: 25. 5. 2016.