To moj je, moj je sunčani dom

U srijedu, 29. ožujka 2016.godine  učenice 4. razreda naše škole Lana Jelačić, Lucija Šutić, Lara Šutić i Luna Peko su na Smotri projekata iz GOO-a  SDŽ-a Projekt građanin, s uspjehom prezentirale projekt To moj je, moj je sunčani dom. Ciljevi projekta bili su stvaranje pozitivnijeg i poticajnijeg ozračja u školi, razvijanje kreativnosti učenika, povećanje samopoštovanja i samopouzdanja, razvijanje svijesti o vlastitim mogućnostima i poboljšanje emocionalnog statusa učenika te razvijanje ekološke svijesti učenika.
Kliknite "opširnije"

Nakon što je u svim razredima škole te na sjednici Učiteljskog vijeća održana prezentacija kodeksa odijevanja, njegovih moguće dobrih i loših strana te upoznavanje sa značenjem logotipa i mota, svi učenici škole davali su svoje prijedloge o tome kako bi kodeks odijevanja, logotip i moto škole trebali izgledati. U svrhu izbora najboljih prijedloga, u školi je oformljeno povjerenstvo za izbor kodeksa odijevanja, logotipa i mota škole, a u njega su ušli predstavnici učitelja razredne i predmetne nastave, ravnateljica i psihologinja škole te predstavnik Vijeća učenika koji je prenio mišljenje toga tijela. (Prethodno su učenici na Vijeću učenika glasovanjem izabrali svoj prijedlog kodeksa odijevanja, logotipa i mota.) Glasovanjem svih članova povjerenstva izvršen je konačni odabir. Na ovaj način omogućeno je svim učenicima da sudjeluju u izboru kodeksa odijevanja, logotipa i mota škole i to putem vlastitih prijedloga i konačnog izbora između njih.

Izabrani logotip škole predstavlja Sunce i povezan je s Danom škole koji se slavi upravo na Dan Sunca. Slično je i s motom škole, koji je skraćena verzija nekoliko učeničkih prijedloga, a glasi Prema svjetlu. Svjetlo predstavlja život, znanje, uopće sve ono pozitivno. U skladu s tim izabrana je i boja majica kratkih rukava koje su svijetlo (nebesko) plave s logotipom škole i trenerke koja se nosi iznad nje, a tamnije je (morske) plave boje. Izbor boja simbolično predstavlja boje našeg zavičaja.

Škola će unaprijediti svoj estetski izgled i to tako što će se urediti dio školskog vrta u skladu s logotipom škole. U obliku kruga (Sunca) posadit će se pretežno žuto cvijeće sa sunčanim satom u sredini, kojeg je iz kamena uradio gospodin Teo Bilas iz Gradca. Radovi na uređenju dijela vrta već su započeli, a trebali bi biti gotovi do Dana škole. U holu škole postavljen je logotip škole, a na vratima učionica pločice s logotipom. Škola je vizualno, odnosno estetski unaprijedila svoj izgled, što je postao jedan od čimbenika stvaranja pozitivnijeg i poticajnijeg ozračja.

Kako su svi učenici bili pozvani da daju svoje prijedloge za logotip, moto i kodeks odijevanja, to su svi imali priliku pokazati svoje sposobnosti i razvijati kreativnost. Upravo ohrabrivanje, odnosno poticanje kreativnosti u školi smatramo jako važnim jer tako potičemo otvorenost novim idejama te preuzimanju inicijative. Svoje mišljenje o logotipu, motu i kodeksu odijevanja imali su priliku dati i učenici članovi Vijeća učenika, čiji je jedan predstavnik bio i član Povjerenstva za izbor logotipa, mota i kodeksa odijevanja škole. Na ovaj način učenici su, možemo reći, demokratski sudjelovali u donošenju ovih odluka, a to iskustvo će, vjerujemo, ponijeti sa sobom i kada jednom napuste našu školu.

Mentorice projekta su Ranka Radoš i Branka Perić.

Par slika možete preuzeti ispod.

Priloženi dokumenti:
IMG_2146.JPG (265.72 KB)
IMG_2008.JPG (265.34 KB)
IMG_2145.JPG (563.78 KB)
IMG_2156.JPG (554.94 KB)

objavio: Antonio Porobija   datum: 31. 3. 2017.