TREĆI RAZRED: DAJEMO PET ZA MORSKI SVIJET

Prošli tjedan, na Svjetski dan oceana koji se obilježava 8. lipnja učenici  3. razreda naše škole odazvali su se pozivu organizacije „Green Sail“  da bi pomogli zaštiti mora i oceana. Pet minuta za skupljanje pet komada otpada na koje poziva kampanja malo su „pojačali“ i sakupili smeće dijela gračkog Cikovog potoka nedaleko od škole, koje bi završilo u moru. Poznato je da je više od 90 posto otpada u svjetskim morima i oceanima došlo s kopna. To je potaklo organizaciju „Green Sail“  koja već nekoliko godina radi na razvoju održivog turizma u nautičkom sektoru da pokrene virtualnu kampanju "Green Sail Takes 5!" kojom su pozvali na globalnu akciju čišćenja da bi pomogli zaštiti mora i oceana u svega pet minuta potičući zainteresirane da na Dan oceana naprave kratku stanku – bez obzira na to gdje u svijetu žive i što rade – i da za vrijeme tih pet minuta skupe pet komada otpada.

Ova akcija potakla je naše trećaše na istraživanje zanimljivog svijeta svjetskih oceana. Prošli tjedan upoznavali su oceane gledajući niz edukativnih crtanih i dokumentarnih filmova, istraživali su njihov biljni i životinjski svijet te osmišljavali i igrali igre na temu svjetskih oceana. Na kraju tjedna organizirali su i razredno natjecanje u poznavanju svjetskih oceana u obliku omiljenog Kahoot kviza, a pobjednik je Mate Rončević. Mate je osvojio nagradu i diplomu, a svi zajedno nova znanja i svijest da svi možemo pridonijeti zaštiti oceana. Dajemo pet za morski svijet!

Akcijom "Green Sail Takes 5!" učenici trećeg razreda završili su ovogodišnji mali niz eko akcija kojima su se odazvali u okviru svog razrednog projekta Dajem pet za zeleni svijet: Zelena čistka – čišćenje gračke plaže (Općina Gradac), Zasadi drvo, ne budi panj, Boranka - - pošumljavanje opožarenih područja u Dalmaciji, Za Zemljin spas ja dižem svoj glas (Školska knjiga), Foto izazov na daljinu (povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti – Park prirode Biokovo).

objavio: Koni Bulfon   datum: 19. 6. 2020.