Projekt - ECO & BLUE STEM

Učenici 7. i 8. razreda OŠ Gradac i PŠ Drvenik sudjelovali su u petak i subotu (3. i 4. ožujka) uz mentorstvo nastavnice Sanje Šutić  u Inovativnom  morskom  vikendu „Ja istražujem“ u okviru projekta ECO & BLUE STEM koji provodi Zajednica tehničke kulture Rijeka u suradnji s  Institutom u Splitu, s partnerom Općinom Gradac i suradničkom institucijom Osnovnom školom Gradac i Ploče.

Cilj radionica je jačanja svijesti o važnosti morskog okoliša i upoznavanja učenika s morskom florom i faunom i znanstvenim metodama njihovog istraživanja. Radionice je vodila  dr. sc. Sanja Matić-Skoko i profesor Dario Vrdoljak . Učenicima je održana edukativna prezentacija s temom  "Tajne istraživanja mora i uvod u znanost istraživanja mora", naučili  su kako uzorkovati morske organizama upotrebom ribarskih alata, mjerili su  kemijsko- fizikalne osobine mora  oceanografskom ručnom sondom. Na više lokacija mjerili smo temperaturu, salinitet mora i količinu kisika,  podatke su zapisivali a potom u učionici analizirali. Biološki materijal skupljen uzorkovanjem  su sortirali, konzervirali a potom  i određivali  vrsta riba prema ključu uz pomoć stručne literature. Učenici su pokazali dobro znanje i interes za znanstvena istraživanja i proveli su nadamo se zanimljiva dva dana u društvu znanstvenika.

Sanja Šutić

objavio: Antonio Porobija   datum: 10. 3. 2023.

« Srpanj 2024 »